DAM ' da Aşk Mektubu Atölyesi

Etkinliğe Katıl
DAM ' da AŞK

AŞK MEKTUBU ATÖLYESİ

Aşk mektubu yazıyoruz, ünlülerin aşk mektupları...

Yazarların-sanatçıların kaleme aldığı aşk mektupları, yazılış biçim ve içerikleriyle geçmişin en önemli ve incelik yüklü iletişim ve bireyin duygusal açılması olmakla birlikte, aynı zamanda edebiyat tarihinin büyük haz alınarak okunan bir parçasıdır. Aşk mektupları bugün belki çok az yazılıyor, belki bilgisayarda yazılıp e-postayla gönderiliyor; ancak nasıl olursa olsun her zaman çekiciliğini koruyor: hem yazıp göndermek hem yazılanı almak…

Çalışma Biçimi

Bir aşk mektubunun öğeleri, dili, duygusu, içerdiği düşünceler, yazanın zaafları vb. gösterilecek dolayısıyla bir çeşit “metin çözümlemesi” yapılacak. Yer yer mektubu yazanın öteki yapıtlarıyla da ilgi kurulacak.

Atölye, uygulamalı, karşılıklı tartışmaya ve yorumlamaya dayalı bir yöntemle gerçekleştirilecek. Atölye’de işlenecek mektuplar önceden katılımcılara dağıtılacak.

 “Sevgiliye”, “tanışmadığı kişiye”, “gelen mektubu yanıtlama (olumlu-olumsuz, belirsiz)” gibi çeşitli biçimlerde  aşk mektubu yazdırılacak. Yazılanlar dil ve anlam bağlamında ele alınıp tartışılacak.

Kaynaklar

Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali, Behçet Necatigil, Franz Kafka, Fernando Pessoa’nın mektupları temel olmak üzere, çeşitli yerli ve yabancı yazarın mektubu, atölye kapsamında yer alacak.
 

Okuma önerisi:
Piraye’ye Mektuplar, N. Hikmet
Canım Aliye, Ruhum Filiz, S.Ali
Serin Mavi, B. Necatigil
Sevgili Milena, F. Kafka, çev. Adalet Cimcoz
Ophélía’ya Mektuplar, F. Pessoa, çev. Sema Rifat

Atölye Tarihleri: 14 Nisan, 21 Nisan, 28 Nisan, 5 Mayıs
Yürütücü : Atilla Birkiye
Saat: 19.00 - 21.30
Süre :4 Hafta
Ücret : 400 TL
Kayıt için : info@damdayiz.com / 212 441 0 326
Adres : İstiklal Caddesi Emir Nevruz Sok. Panaiya Apt. No:2 Kat:4 Beyoğlu

 

GÖNDER